Informacja zwrotna – jak, powinna wyglądać? Moje zasady.

Cześć tu Natalia!

Chcę się przyznać do swojej słabości…

Otóż, gdy otrzymuje propozycję udziału w rekrutacji to nie potrafię odmówić. 😝 Nie zawsze, ale często zgadzam się na rozmowę. Dlaczego tak robię? Otóż, zżera mnie ciekawość, jak dany Rekruter prowadzi rozmowę!

Dostrzegam wiele korzyści z możliwości wejścia w buty Kandydata…

Po 1 – Uczę się samo prezentacji za każdym razem, gdy muszę opowiadać o sobie i o swoim doświadczeniu zawodowym.

Po 2 – Obserwuję jak inni rekruterzy prowadzą rozmowy i obserwuję, jakie zachowania są warte wzmacniania i rozwijania u siebie.

Po 3 – Widzę błędy i rzeczy, których nie powinnam robić jako Rekruter, aby zapewnić najlepsze candidate experience.

No… zrzuciłam z siebie ten ciężar.😂

Tak więc ostatnio brałam udział w rekrutacji do pewnej firmy. Doświadczyłam braku informacji zwrotnej. To znaczy, nie do końca. Dostałam taką oto informację:“…z przykrością muszę Cię poinformować, że niestety na ten moment nie możemy zaoferować Ci miejsca w dziale HR. Aczkolwiek uważamy, że jesteś dobrą kandydatką, więc chętnie pozostaniemy w kontakcie na przyszłe rekrutacje!”

Co zrozumiałam z tego komunikatu? Nic.

Chcę odpowiedzieć na pytanie jak dawać konstruktywną informację zwrotną i jak ważna ona jest dla osób poszukujących pracy, jak i dla Rekrutera. 

Zapraszam do lektury!

Dla Kandydata jest to podstawa w komunikacji i źródło wiedzy na temat kultury organizacji. Najprawdopodobniej Kandydat, którego doświadczenie z Rekruterem będzie negatywne, straci zaufanie do całej organizacji. 

Rekruter zaś jest ambasadorem i prezentuję w ten sposób firmę, co przyczynia się do tworzenia wizerunku firmy. Dla Rekrutera jest to okazja do nauki i zdobycia doświadczenia w dawaniu informacji zwrotnej.

Informacja zwrotna powinna być szczera i zrozumiała. W podcascie RODK #094 Magda Kieferling – Efekt piaskownicy w zarządzaniu, usłyszałam ciekawy sposób na dawanie poprawnej informacji zwrotnej. Zamiast dawać “feedback”, czy to tzw. negatywny, czy pozytywny, warto jest dawać rady. Tu, zachęcam Cię gorąco do wysłuchania tego podcastu. 🤗

Polecam również podcast Róży Szafranek o tym Jak dawać feedback? i Jak przyjmować „negatywny” feedback? Róża daje wiele praktycznych wskazówek, jak prawidłowo dawać i odbierać feedback. 🙂

Wracając do tematu, możemy zamienić słowo “feedback” na “rada”. W ten sposób jesteśmy w stanie pomóc Kandydatowi w nakierowaniu go na właściwy tor, aby mógł poprawić swoje umiejętności i znaleźć wymarzoną pracę.

Jak to wygląda w praktyce? Gdy zaczęłam stosować taką właśnie metodę, nigdy nie spotkałam się z negatywną opinią od Kandydata.

Poniżej kilka przykładów:

Przykład nr 1: “W tym momencie nie zaproponujemy Ci roli w naszym zespole. Abyś mógł/mogła objąć to stanowisko warto abyś poprawił swoje umiejętności językowe – poziom C1 to minimum.” 

Przykład nr 2: “W tym momencie szukamy osoby, która zna technologię SAP’a na poziomie bardzo dobrym. W tym momencie Twoją znajomość tej technologii oceniamy na poziom dobry. Warto abyś dalej pracował z tą technologią, a za kilka miesięcy możemy powrócić do rozmowy o współpracy.”, 

Przykład nr 3: “Nie zaproponujemy Ci roli w zespole. Przyczyną jest brak 2 letniego doświadczenia w pracy z technologią Spring – jest to wymóg kluczowy.” Warto, abyśmy pozostali w kontakcie do czasu, gdy osiągniesz wymagane doświadczenie i ponownie wrócili do rozmowy o potencjalnej współpracy!”

Podsumowując….jak dawać poprawną informację zwrotną? 👇

  1. Zawsze wracaj z informacją zwrotną.
  2. Bądź szczery.
  3. Twórz krótkie i zrozumiałe komunikaty.
  4. Staraj się dawać rady, a nie “feedback”. 
  5. Pytaj, czy przekazana informacja jest zrozumiała i wystarczająca.

To są moje podstawowe zasady. Jakie są Twoje? Daj znać i skomentuj! 😊

Źródło grafikii: http://coachingpartnerzy.pl/kompetencje-menedzera-informacja-zwrotna-i-trudne-rozmowy-w-praktyce/

2 myśli w temacie “Informacja zwrotna – jak, powinna wyglądać? Moje zasady.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: